Krótka przysięga szeryfa wymagana przed zaprzysiężeniem do tej funkcji

Przysięga szeryfa

 

 

Przysięgam zdając sobie sprawę z konsekwencji prawnych, że:

W zgodzie i w harmonii z naszymi odwiecznymi zasadami prawa najwyższego,

będę dążyć do najlepszego interesu Polaków i Polski.

Pełniąc moją służbę szeryfa, nie będę ulegał pokusom pieniężnym ani w naturze,

lecz pilnie i zgodnie z prawem Pełnił me obowiązki stojąc na straży pokoju, bezpieczeństwa, nawet narażając własne życie.

Będę ścigał i prezentował przed sąd przestępców i chronił nasze życie inywidualne i społeczne aby nikt go nie naruszał i nie łamał prawa ani bezpieczeństwa i spokoju.

(można dodać) Tak mi dopomóż Bóg.                                                                                                             *****

Podobna przysięga stosowana w innych krajach, jest bardzo długa i niepotrzebnie. Dwa istotne elementy to lojalność i dobro Polaków i Polski a drugi to na zgodę z nieprzemijającymi zasadami prawa.

Jak dobrze wiemy art 30 konstytucji 1997 mowi o tym że my jesteśmy źródłem nieprzemijających praw. 

Słowa "konsekwencji prawnej" dotyczą głównie zasady wypełniania obietnicy, przysięgi, umowy.  Złamanie umowy czy kontraktu komercjalnego pociąga za sobą konkretne często poważne konsekwencje, a też i złamanie przysięgi prezydenta lub któregokolwiek ministra lub urzędnika. Konsekwencje te są od konsekwencji finansowych po najwyższą karę.

Konsekwencje łamania przysięgi przez szeryfa są poważne i oceniane przez sąd w razie jej złamania.

I tu warto przypomnieć, że w prawie, w systemie sprawiedliwości nie ma immunitetów. Każdy czlowiek jest odpowiedzialny za swoje czyny.

Ale też jesteśmy ludźmi i się mylimy. Stosujemy tolerancję i rozumiemy pomyłki. Trudno jednak tolerować gdy ktoś zastrzeli nie tego człowieka którego chciał. 

Szeryf ma być wszędzie i wiedzieć wszystko coś na podobieństwo dawnego dzielnicowego. Nie ma roli szpiegowskiej ale rolę strażnika pokoju i bezpieczeństwa.